دیجیتال مارکتینگ, سئو

کلمات کلیدی چیست و چگونه انتخاب می شود؟

هنگامی که در جستجوی یافتن کلمات کلیدی برای سئو وب سایت هستید با انبوهی از اطلاعات پیرامون این موضوع احاطه خواهید شد. در واقع زمانی که میخواهید در رتبه بندی های خوبی باشید و بازدید های بالایی داشته باشید نیاز به این تحقیقات در رابطه با کلمات کلیدی دارید. اما درک اصول تحقیقات لازم پیرامون این کلمات و نحوه ی انتخاب آن ها بسیار مهم است و این چیزی است که ما در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کلمات کلیدی سایت چیست؟

کلمه کلیدی یا همان طور که برخی آن را کلمه کلیدی متمرکز می نامند، کلمه ای است که محتوای صفحه یا پست شما را به بهترین شکل توصیف می کند. در واقع کلمه ی کلیدی یک عبارت است که شما میخواهید بعد از جستجوی این عبارت توسط کاربران ، شما در رتبه بندی های بالا در موتور جستجو مشاهده شوید. بنابراین زمانی که افراد آن کلمه یا عبارت کلیدی را در گوگل یا سایر موتورهای جستجو جستجو می کنند، باید آن صفحه را در وب سایت شما پیدا کنند.

فرض کنید یک وب سایت در مورد پیانو دارید و در آن انواع و اقسام پیانوها را می فروشید. شما درباره مواردی که هنگام خرید پیانو باید به آن توجه کنید مطلب می نویسید و نظر خود را در مورد پیانوهایی که در فروشگاه خود ارائه می دهید به اشتراک می گذارید. شما پیانوهای دیجیتال می فروشید، بنابراین یک صفحه دسته بندی محصول درباره پیانوهای دیجیتال باید ایجاد کنید. این را از خود بپرسید که کاربران اینترنت از چه عبارتی برای خرید پیانو دیجیتال استفاده خواهند کرد.

احتمالا [پیانوی دیجیتال]، درست است؟ زیرا این کلمه کلیدی آنچه را که در صفحه است به بهترین شکل بیان می کند.

ما همیشه از عبارت “کلمه کلیدی” استفاده می کنیم.ولی این بدان معنا نیست که فقط از یک کلمه تشکیل شده است. اغلب اوقات از چند کلمه تشکیل شده است. بنابراین زمانی که در مورد کلمات کلیدی صحبت می کنیم، به جای یک کلمه، یک عبارت را معنا می کنیم.

 

چرا عبارات کلیدی مهم هستند؟

یکی از مواردی که گوگل هنگام رتبه بندی یک صفحه به آن توجه می کند، محتوا و کلمات آن صفحه می باشد. کلماتی که استفاده می کنید سرنخ هایی برای گوگل هستند. به گوگل و سایر موتورهای جستجو می گوید که صفحه یا پست در مورد چیست. بنابراین اگر می‌خواهید به گوگل بفهمانید که صفحه شما در مورد چیست، باید اغلب از آن کلمه ی کلیدی و مترادف های آن استفاده کنید.

اما گوگل تنها دلیل مهم بودن عبارات کلیدی نیست. و باید بدانید که گوگل در اولویت نگارش ما نخواهد بود. زیرا همیشه باید روی کاربر تمرکز کنید: روی بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه خود. با سئو شما می خواهید که افراد هنگام استفاده از یک عبارت کلیدی خاص، به وب سایت شما وارد شوند. شما باید به ذهن مخاطبان خود وارد شوید و از کلماتی استفاده کنید که آن ها هنگام جستجو استفاده خواهند کرد.

اگر از عبارت کلیدی اشتباه استفاده کنید ، هرگز بازدیدکنندگانی را که می‌خواهید یا نیاز دارید به دست نمی‌آورید ، زیرا متن شما با آنچه مخاطبان شما در جستجوی آن هستند مطابقت ندارد. اما اگر از کلماتی که مردم در جستجوی آن هستند استفاده کنید، کسب و کار شما می تواند پیشرفت کند. بنابراین ، کلمات کلیدی شما باید منعکس کننده چیزی باشد که مخاطبان شما به دنبال آن هستند.اگر شما آشنایی اندکی با مبحث سئو دارید به شما پیشنهاد می شود قبل از مطالعه ی ادامه ی این مقاله ، مقاله ی چگونه سئو کنیم و بهترین روشهای سئو چیست را مطالعه بفرمایید

با عبارت کلیدی اشتباه، با مخاطب اشتباه یا اصلاً هیچ مخاطبی مواجه خواهید شد. به همین دلیل است که داشتن کلمات کلیدی مناسب بسیار مهم است.

 

نحوه استفاده از کلمات کلیدی

شما در گذشته می توانستید صفحه ای از وب سایت خود را پر از کلمات کلیدی کنید و به صورت تکراری از این کلمات استفاده کنید و موتور جستجو برای شما رتبه ی خوبی را نیز در نظر بگیرد. اما از آنجایی که متنی با کلی کلمات تکراری خواندنی نیست و کاربر از آن اطلاعات مفیدی کسب نخواهد کرد در نتیجه این کار برای موتورهای جستجو در الگوریتم های جدید نیز ناپسند شد و به همین دلیل الان دیگر بر خلاف گذشته امکان رتبه گرفتن با ردیف کردن کلمات کلیدی پشت سر هم امکان پذیر نیست . و شما باید از کلمات مرتبط با قوانین نگارشی درست و مناسب برای کاربر استفاده کنید تا بتوانید رتبه ی خوبی را در رتبه بندی موتور های جستجو کسب کنید.

از آن ها درحد اعتدال استفاده کنید

تعداد مناسب استفاده از کلمات کلیدی در صفحه شما یک اقدام متعادل است. اگر از کلمه کلیدی خود به اندازه کافی استفاده نکنید، رتبه بندی برای آن عبارت برای شما دشوار خواهد بود. در واقع اگر از عبارت کلیدی خود بیش از حد استفاده کنید، صفحه شما هرزنامه و ناخوانا می شود و کسب جایگاه خوب برای شما را به شدت سخت خواهد کرد.

شما باید آن نقطه درست را پیدا کنید که در آن از کلمه کلیدی خود به اندازه کافی و نه بیش از حد استفاده می کنید. اطمینان حاصل کنید که آن را تقریباً در هر جمله قرار ندهید. به طور کلی، اگر عبارت کلیدی شما 1 یا 2٪ از کل کلمات کلیدی شما را تشکیل می دهد، در این صورت از نظر گوگل زیاده روی نکرده اید.

از آن ها به طور طبیعی استفاده کنید

جدای از تلاش برای استفاده کافی از کلمات کلیدی ، باید مطمئن شوید که آنها را به روشی طبیعی وارد متن خود کرده اید. کلمات کلیدی شما باید بخشی از جملات منطقی و منسجمی باشند که چیزی در مورد آن موضوع به کاربران بگوید. عبارات کلیدی را در جایی که ارزشی برای خوانندگان شما ایجاد نمی کنند، وارد متن (یا عنوان) نکنید.

البته این تمام ماجرا نیست ، مطمئن شوید که کلمات کلیدی شما به خوبی در متن شما توزیع شده اند. همه کلمات کلیدی خود را در پاراگراف اول قرار ندهید، زیرا فکر می کنید کار با آن بخش از بهینه سازی تمام شده است. به طور طبیعی آنها را در سراسر صفحه یا پست خود پخش کنید.

واژگان کلیدی را کجا اضافه کنیم؟

علاوه بر اینکه عبارت کلیدی خود را در متن خود توزیع می کنید، بخش های دیگری نیز وجود دارد که باید کلمه کلیدی خود را نیز اضافه کنید. به یاد داشته باشید، همیشه کلمات کلیدی را در حد اعتدال اضافه کنید و خوانایی را در اولویت قرار دهید! زیرا اولویت شما بین کاربر و موتور جستجو همیشه باید کاربر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک کارشناس سئو و وظایف مرتبط با این شغل مقاله مرتبط به آن را مطالعه بفرمایید.

 • عنوان صفحه و عنوان سئو

شما همیشه باید کلمه کلیدی خود را در عنوان صفحه خود استفاده کنید. در حالت ایده آل باید سعی کنید آن را در ابتدای عنوان خود استفاده کنید، به خصوص اگر عنوان شما طولانی باشد. همین امر در مورد عنوان متا نیز صدق می کند.

 • زیر عنوان ها

شما باید کلمه کلیدی خود را به برخی از زیرعنوان های خود ( H2 , H3 ) اما نه به همه ی آنها اضافه کنید. ( نباید در استفاده از عبارت کلیدی در زیر عنوان ها زیاده روی کنید ) این دقیقاً مانند عبارات کلیدی در متن اصلی شما است. بسته به طول صفحه یا پست خود، از کلمه کلیدی در یک عنوان یا چند عنوان فرعی استفاده کنید.

 • پاراگراف اول و معرفی

مقدمه اولین پاراگراف در صفحه است. مقدمه شما باید مستقیماً به اصل مطلب برسد، تا همواره گوگل و خوانندگان شما بدانند که در مورد چه چیزی صحبت می کنید. این یک فرصت عالی برای گنجاندن عبارت کلیدی شماست!

 • ویژگی Alt تصاویر

همیشه باید صفحه یا پست شما دارای تصویری مرتبط با موضوعی باشد که در مورد آن می نویسید. متن جایگزین ( Alt )  به تصاویر خود اضافه کنید و سعی کنید از عبارت کلیدی خود در این متن استفاده کنید.

 • توضیحات متا

توضیحات متا شما بخشی از متنی است که گوگل در نتایج جستجوی خود نمایش می دهد. بهتر است این متن حاوی توضیحات کوتاهی از آنچه کاربران در صفحه شما خواهند دید باشد. این بخش نیز یه جایگاه عالی برای اضافه کردن عبارت کلیدی شماست.

 • Slug یا پیوند صفحه

Slug دومین بخش از URL (آدرس وب) است که آدرس یک صفحه خاص را مشخص می کند. بهتر است همواره سعی کنید برای هر صفحه ای که می سازید، Slug واضح و توصیفی ایجاد کنید و در صورت امکان باید عبارت کلیدی خود را نیز در آنها بگنجانید.

 

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی عبارت کلیدی تعداد دفعاتی است که عبارت کلیدی شما در مقایسه با کل متن آن صفحه استفاده شده است. بنابراین اگر متنی دارید که 100 کلمه دارد و 5 تای آن عبارت کلیدی متمرکز شما است، چگالی عبارت کلیدی شما 5 درصد است. قبلاً آن را چگالی کلمه کلیدی می نامیدیم، اما از آنجایی که امروزه با توجه به الگوریتم های جدید و به روز شده ی گوگل بهتر است به جای یک کلمه روی یک عبارت تمرکز کنید، ما آن را تراکم عبارت کلیدی می نامیم.

 

چرا چگالی عبارات کلیدی برای سئو مهم است؟

تراکم عبارت کلیدی شما برای سئو بسیار مهم است زیرا گوگل سعی می کند عبارت جستجو شده ی کاربر را با بهترین صفحات وب مطابقت دهد. برای تطبیق صفحات سایت شما با یک جستجوی خاص، گوگل باید بفهمد که صفحه وب شما در مورد چیست. به همین دلیل است که باید از عبارت کلیدی خود، و مترادف های آن در صفحه ی وب خود استفاده کنید. این اغلب به طور طبیعی اتفاق می افتد. برای مثال اگر بخواهید عبارت [خرید تلفن همراه] را رتبه‌بندی کنید، احتمالاً از این عبارت به طور مرتب در متن خود استفاده می‌کنید. اما زیاده روی در این کار بسیار ناخوشایند خواهد بود. با ما همراه باشید.

اگر عبارت کلیدی خود را اغلب در نسخه خود تکرار کنید، خواندن آن برای بازدیدکنندگان شما ناخوشایند و نامفهوم و سخت می شود. این چیزی است که همیشه باید از زیاده روی در آن اجتناب کنید. به غیر از همه ی این ها، شما می خواهید کاربران از محتوای شما لذت ببرند و به خوبی آن را درک کنند. تراکم بالای عبارت کلیدی سیگنالی برای گوگل است که ممکن است به معنای پرکردن کلمات کلیدی برای فریب موتور جستجو در نظر گرفته شود. از آنجایی که گوگل دوست دارد بهترین نتیجه را چه از نظر ارتباط و چه از نظر خوانایی به کاربران نشان دهد، این می تواند بر رتبه بندی شما تأثیر منفی بگذارد.

چگونه تراکم عبارت کلیدی خود را بهبود ببخشیم؟

اگر تراکم عبارت کلیدی شما خیلی کم است، باید از عبارت کلیدی ، بیشتر در متن خود استفاده کنید. متن خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در مورد چه چیزی می نویسید و در همان موضوع بمانید! اگر تراکم عبارت کلیدی خیلی زیاد است، احتمال دارد که این یک محتوا کم ارزش یا اصطلاحا هرزنامه نام بگیرد.

استفاده از مترادف ها راهی عالی برای جلوگیری از تکراری شدن است. مترادف‌ها در امتیاز چگالی عبارت کلیدی شما به حساب نمی‌آیند، زیرا منحصراً به بیان عبارت کلیدی شما نمی پردازند. اگر از مترادف ها استفاده کرده اید و نگران هستید که ممکن است زیاد باشد، در اینجا یک نکته وجود دارد! باید عبارت کلیدی خود و مترادف های آن ها را در کل متن از دو جهت بررسی کنید : اولا تمام عبارات کلیدی و مترادف های آن ها را بررسی کنید و ببینید آیا به تعداد زیادی استفاده کرده اید یا خیر ثانیا باید بررسی کنید که این کلمات کلیدی و مترادف های آن به طور مناسبی در کل متن توزیع شده باشند. توجه به این دو نکته باعث افزایش خوانایی شما در نزد کاربران خواهد شد که در نتیجه ی آن گوگل هم به شما اعتبار خوبی خواهد بخشید.

 

کلمات کلیدی در تولید محتوا

ممکن است زمانی را به خاطر بیاورید که به نظر می رسید کلمات کلیدی تمام محتوا و یا مهم ترین بخش محتوا هستند. نویسندگان و ویراستاران در تلاش برای به دست آوردن کلمه کلیدی مناسب در یک پست وبلاگ به تعداد دفعات مناسب، خود را به حسابی به دردسر می انداختند. این روزها تمرکز بیشتر روی خواننده است و کمتر روی پر کردن کلمات کلیدی تمرکز می کنیم. اما، کلمات کلیدی در بازاریابی محتوا هنوز اهمیت دارند. در این بخش چگونگی استفاده از آنها برای ارتقاء بازاریابی محتوا در سایت را باهم بررسی می کنیم:

واژگان کلیدی بازاریابی محتوا چیست؟

در ساده ترین بیان ، کلمات کلیدی بازاریابی محتوا، کلمات یا عباراتی هستند که توضیح می دهند که یک قطعه محتوا یا صفحه ی وب در مورد چه چیزی صحبت می کند. چند سال پیش، کلمات کلیدی بیشتر به عبارت های کوتاه اختصاص داشتند. اما هم از نظر نحوه جستجوی افراد و هم اینکه موتورهای جستجو چگونه اطلاعات را پردازش و مرتب می کنند جستجو ها به شدت تکامل یافته است.

اکنون، افراد بیشتری در حال جستجو هستند. کاربران از طریق یک دستگاه تلفن همراه یا  با استفاده از دستیار صوتی (مانند دستیار Google) می توانند به راحتی جستجوی خود را انجام دهند. بنابراین، کلمات کلیدی طولانی تر و پیچیده تر شده اند. به عنوان مثال، کسی که قبلا از عبارت ” کوتاه کردن مو ” استفاده میکرده اکنون ممکن است بپرسد “چگونه می توانم مدل موهای خود را اصلاح کنم؟”

شما می توانید کلمات کلیدی بازاریابی محتوا را به دو دسته عمده تقسیم کنید. عبارات کلیدی کوتاه تر ( Short Tail ) معمولاً به عنوان کلیدواژه اصلی شناخته می شوند. کلمات کلیدی طولانی تر  ( Long Tail )که اغلب عبارات کامل تری هستند و با نامکلمات کلیدی دم بلند نیز نامیده می شوند.

ذکر این نکته به شدت مهم و ضروری هست که اگر چه کلمات کلیدی بلند ممکن است به میزان کمتری نسبت به کلمات کلیدی کوتاه جستجو شوند اما به میزان قابل توجهی می توانند شما را به مخاطبان هدف خود متصل کرده و با کمک آن ها می توانید بازدید کنندگان را به راحتی به مخاطب همیشگی ، مشتری و یا دنبال کننده ی وب سایت خود تبدیل کنید.

چرا باید به این بخش از تولید محتوا اهمیت بدهیم؟

چرا کلمات کلیدی بازاریابی محتوا مهم هستند؟ به چند دلیل. تحقیق در مورد کلمات کلیدی پرطرفدار یا محبوب به شما ایده می دهد که مردم چه چیزی را جستجو می کنند. و از محتوایی که پیدا می‌کنند، انتظار چه چیزی را دارند.

به یاد داشته باشید که محتوا باید مفید باشد. و برای اینکه برای مردم جذاب باشد، باید یک مشکلی از مشکلات آن ها را حل کند. اگر می‌دانید که مردم به دنبال «راه‌هایی برای خلاص شدن از شر موهای گربه» هستند، یک پست وبلاگی ایجاد می‌کنید که پنج راه را برای انجام این کار مشخص می‌کند. شما به رفع نیازهای آنها کمک خواهید کرد. به علاوه، پست وبلاگ شما احتمالاً برای آن کلمه کلیدی بلند رتبه بندی می شود.

در کنار برآورده کردن نیازهای خواننده، استفاده از کلمات کلیدی هدفمند در بازاریابی محتوا نیز می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه موضوعاتی را با محتوای خود باید پوشش دهید. زمانی که بدانید چه کلمات کلیدی پرطرفداری هستند، یا چه کلمات کلیدی دارای حجم جستجوی بالایی هستند، می توانید تقویم محتوای خود را شکل دهید و بر اساس آن کلمات کلیدی برای تولید محتوای وب سایت خود برنامه ریزی کنید.

 

سئو کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی SEO عباراتی هستند که به محتوای آنلاین اضافه می‌شوند تا رتبه‌بندی موتورهای جستجو برای آن عبارات را بهبود بخشند. اکثر کلمات کلیدی در طی فرآیند تحقیق کلمات کلیدی کشف می شوند و بر اساس ترکیبی از حجم جستجو، رقابت و هدف تجاری انتخاب می شوند. هنگامی که محتوای خود را در مورد کلمات و عباراتی که افراد جستجو می کنند بهینه می کنید، وب سایت شما می تواند رتبه بالاتری برای آن عبارات داشته باشد.

نیازی به گفتن نیست که رتبه بالاتر در SERP ( صفحات نمایش نتایج موتور جستجو ) می تواند ترافیک هدفمند بیشتری را به وب سایت شما برساند. به همین دلیل است که یافتن کلمات کلیدی جستجو شده توسط افراد، مرحله شماره 1 در سئو وب سایت می باشد. در واقع سئو بدون کلمات کلیدی غیرممکن است.

اما زمانی که لیستی از کلمات کلیدی مناسب دارید، می توانید بر روی موارد مهم زیر اقدام کنید:

 • برنامه ریزی صفحات محصول و دسته بندی
 • نوشتن محتوا برای پست های وبلاگ و ویدیوها و صفحات فرود
 • بهینه سازی صفحات فرود و صفحات فروش

 

در این مطلب و در ادامه ما به بررسی و معرفی بهترین روش های یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سایت شما خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید :

 

تحقیق کلمات کلیدی و بهترین ابزارهای آن

 

 • از پیشنهادهای گوگل استفاده کنید.

مشکل بسیاری از کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با سئو به این دلیل است که آن ها کلمات کلیدی که رقابت بسیار سختی دارند را در همان ابتدا هدف خود قرار می دهند. ما در گروه طراحی سایت و سئو مهرزاد وب مشتریان زیادی داشته ایم که گفته اند می خواهند برای جست و جوهای فوق رقابتی مانند “کاهش وزن” و “بیمه” و … از همان ابتدا . به سرعت وارد نتایج برتر گوگل شوند.

آیا می توان برای کلمات کلیدی سئو تک کلمه ای مانند آن رتبه بندی کرد؟ قطعا بله . اما حتی اگر همه چیز را درست انجام دهید، ممکن است زمان زیادی به طول بکشد. به همین دلیل است که توصیه می کنم روی کلمات کلیدی بلند ( Long Tail ) تمرکز کنید.

کلمات کلیدی بلند عباراتی طولانی (معمولاً 4+ کلمه) هستند که بسیاری از کاربران در گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده می کنند. که این کلمات در مقایسه با عباراتی که 1تا3 کلمه دارند از دشواری کمتری برخوردار هستند. بنابراین برای افراد تازه کار و یا سایت های نوپا این عبارات انتخاب بهتر و مناسب تری هستند.

به لطف گوگل و پیشنهاداتی که ارائه می دهد یافتن کلمات کلیدی بلند و هدفمند بسیار راحت و ساده شده است. برای مثال تصور کنید شما می خواهید صفحه ای در سایت خود با عنوان خرید کفش ایجاد کنید. اگر سایت شما به تازگی ایجاد شده است ممکن است کلمه ی خرید کفش برای شما بسیار سخت باشد.

اما وقتی این عبارت را در موتور جستجوی گوگل سرچ می کنید لیستی از کلمات کلیدی بلند ، مرتبط و هدفمند را برای شما لیست می کند که می توانید از آن ها در تولید محتوای خود بهره بگیرید.

 

 

به همین راحتی … !!!

 

 • کلمات کلیدی مبتنی بر سوال را با این دو ابزار رایگان پیدا کنید

آیا به دنبال کلمات کلیدی پرسشی برای پست ها و مقالات وبلاگ هستید؟ اگر بدانید که عبارات پرسشی چه حجمی از جستجوهای کاربران در سطح نت را به خود اختصاص می دهد حتما جواب شما مثبت خواهد بود. پس این دو ابزار رایگان کلمه کلیدی را هرگز از دست ندهید.

هر دو ابزار کلمات کلیدی سوالی را به شما معرفی می کنند. که برای وب سایت ما عالی خواهند بود.

اولین ابزار AnswerThePublic.com نام دارد.

 

این ابزار مجموعه سوالاتی که کاربران از موتور جستجو در مورد عبارت کلیدی شما می پرسند را برای شما نمایش خواهد داد. البته با توجه به هماهنگی کمتر با زبان فارسی بهتر است بررسی های خود را به زبان انگلیسی انجام دهید و از موارد پیشنهادی ایده های خیلی خوبی دریافت کنید.

 

دومین ابزار برای یافتن واژگان کلیدی سوالی “DB Question” نام دارد.

 

این ابزار هم همانند ابزار قبلی است اما سوالات و گزینه های منحصر به فرد تری را ارائه میدهد در مورد این ابزار هم بهتر است از سرچ انگلیسی استفاده کنید و ایده های خوبی بگیرید.

نکته مهم در مورد این ابزارها این است که کلمات کلیدی سوالی که دریافت می کنید واژگان کلیدی بلند هستند. این بدان معناست که آنها معمولاً رقابت زیادی در صفحه اول گوگل ندارند. و در همین حال به مخاطبین هدف بسیار نزدیک تر هستند.

 

 • برای کلمات کلیدی فروشگاهی از وب سایت آمازون کمک بگیرید

تحقیق کلمات کلیدی برای تجارت الکترونیک مشابه تحقیقات کلمات کلیدی برای یک وبلاگ است. یک تفاوت بزرگ این است که، با سئوی تجارت الکترونیک، باید کلمات کلیدی را برای صفحات محصول و دسته بندی ها پیدا کنید. خوشبختانه، با استفاده از آمازون می توانید تعداد زیادی کلمات کلیدی برای محصول مورد نظر خود را پیدا کنید.که دقیقا به همان روش پیشنهادی گوگل عمل می کند.

لازم است شما یک محصول را در آمازون سرچ کنید و پیشنهادات عالی این وب سایت را مشاهده نمایید . باز هم لازم به ذکر است که باید از سرچ به زبان انگلیسی استفاده کنید و ایده بگیرید.

 

 • کلمات کلیدی سایت های رقیب را پیدا کنید

نگاه کردن و بررسی کلمات کلیدی وب سایت رقیب شما همواره ایده های خیلی خوبی به شما خواهد داد و در کنار آن متوجه خواهید شد در چه مواردی باید با دیگر سایت ها به رقابت بپردازید. وارد سایت دیگران شوید و مجموعه ای از کلمات کلیدی آن ها را از مقاله ها ، برگه ها ، محصولات و سایر قسمت های سایت استخراج کنید.از این طریق می توانید در عرض چند دقیقه لیست کاملی از کلمات کلیدی رقیب خود به دست بیاورید.

تعدادی ابزار برای مهندسی معکوس و به دست آوردن کلمات کلیدی رقیب شما نیز وجود دارند که البته اکثر آنها نیاز به پرداخت و خرید اکانت هستند. بهترین ابزارها برای این کار سایت های : Moz Pro و SEM Rush و Ahref هستند. که حتما از این وب سایت ها در تحقیقات خود بهره بگیرید.

 

 • حجم جستجو را با ابزار کلمه کلیدی گوگل پیدا کنید.

داده های Google Keyword Planner بسیار مفید هستند زیرا داده‌ها از معتبرترین منبع داده‌های کلیدواژه می‌آیند: خود گوگل.

برای استفاده از Keyword Planner  باید یک حساب Google Ads راه اندازی کنید. اینکه برای استفاده از Keyword Planner به یک حساب Google Ads نیاز دارید، این بدان معنا نیست که شما نیاز به اجرای تبلیغات دارید. شما می توانید حتی بدون اجرای تبلیغات نیز از این ابزار استفاده کنید.

 

و این ابزار مانند تصویر زیر حجم جستجو را به شما نمایش خواهد داد.

 

 

 • کشف کلمات کلیدی محبوب با گوگل ترندز

بله، حجم جستجوی ماهانه مهم است. از این گذشته، کسب رتبه برای کلمه کلیدی هایی که هیچ کس آن را جستجو نمی کند، فایده ای ندارد. مسئله این است که حجم جستجو به تنهایی اطلاعاتی در مورد میزان ترند بودن یک کلمه به ما نمی دهد . اما ما در گوگل ترندز به راحتی می توانیم روند سرچ یک کلمه را در بازه های مختلفی مشاهده و بررسی کنیم.

 

به عنوان مثال زمانی که گوگل از وب مستر تولز به سرچ کنسول تغییر پیدا کرد . میزان سرچ عبارت ” سرچ کنسول گوگل ” خیلی کم بود چون هنوز اکثر کاربران آن را به اسم قدیمیه این ابزار جستجو میکردند اما با یک نگاه مختصر به نمودارهای گوگل ترندز به راحتی قابل درک بود که این یک کلمه ی در حال انفجار است. پس بهترین زمان برای انتشار مطلبی با کلمه ی کلیدی ” سرچ کنسول گوگل ” بوده است.

 

در اینجا ما در یک بازه ی 5 ساله عبارت ” کلاس آنلاین ” را بررسی کردیم مشاهده میکنید که به صورت یک باره این عبارت ترند سرچ های گوگل شده و بازدید بسیار زیادی نسبت به قبل را به خود اختصاص داده که این بازه مربوط به زمان شیوع ویروس کرونا و برگزاری کلاس ها به صورت آنلاین بوده است .

به همین ترتیب گوگل ترندز ابزار بسیار مفیدی برای تعیین روند جستجوی عبارات کلیدی بوده و به ما کمک زیادی در این موضوع خواهد کرد.

 

 • مجددا بر روی کلماتی که قبلا از آن ها نتیجه گرفته اید زوم کنید

وقتی صحبت از تحقیق کلمات کلیدی برای سئو به میان می آید، اکثر مردم 100٪ بر روی یافتن کلمات کلیدی جدید تمرکز می کنند. و هیچ ایرادی برای آن وجود ندارد. اما برای به دست آوردن یک لیست کامل از کلمات کلیدی که می توانید آنها را بهینه کنید، نگاهی هم به کلمات کلیدی که در آن ها رتبه دارید بیندازید.

بهترین راه برای انجام این کار چیست؟ سرچ کنسول گوگل

برای اجرای این استراتژی، به بخش Performance بروید.

سپس، به کلمات کلیدی خاصی که در نتایج جستجوی ارگانیک هستند نگاهی بیندازید. احتمال 90 درصد این کلمات برای شما آشنا هستند. اما اگر عمیق بگردید، ممکن است با تعداد انگشت شماری از کلمات کلیدی نیز مواجه شوید که شما را شگفت زده کند.

ممکن است عبارتی را در این پیدا کنید که کاربران هنگام جستجو صفحه ی خاصی از سایت شما را ببینند که به صورت کامل آن صفحه ارتباطی به آن عبارت کلیدی نداشته باشد. در این جا بهتر است صفحه ای در سایت خود ایجاد کنید که به صورت 100 درصد در مورد آن عبارت کلیدی صحبت کند. با انجام این کار احتمال خیلی زیادی دارد که گوگل به صفحه ی جدید ایجاد شده در سایت شما رتبه ی بسیار بالایی دهد.

 

نحوه استفاده از عبارات کلیدی در تولید محتوا

اکنون که مجموعه ای از کلمات کلیدی را پیدا کرده اید، قدم بعدی استفاده از آن کلمات کلیدی در محتوای خود است. که ما در اینجا با انجام مرحله به مرحله ی این موضوع در کنار شما خواهیم بود:

ابتدا روی یک کلمه کلیدی اصلی تصمیم بگیرید. به عبارت دیگر: محتوای خود را با چند عبارت مختلف بهینه نکنید. زیرا این مورد به ندرت به کار می آید.

باید توجه کنید که حتما در محتوای خود از مترادف های آن عبارت کلیدی هم استفاده کنید اما تمرکز اصلی باید بر روی همان عبارت باشد.

در مرحله بعد، از کلمه کلیدی اصلی خود چند بار در محتوای خود استفاده کنید. نیازی نیست زیاده روی کنید و کلمه کلیدی خود را 100 بار تکرار کنید. فقط چند بار کلمه کلیدی خود را ذکر کنید.که البته این تعداد بستگی به حجم مطلب شما هم دارد. به این ترتیب، گوگل می داند که صفحه شما در مورد آن کلمه کلیدی است.

بهتر است کلمات کلیدی را در بخش های مختلفی از صفحه به کار ببرید تا همه در یک پاراگراف خاص متمرکز نباشند.

 

 

در تصویر بالا به خوبی نحوه ی قرار گیری کلمات کلیدی در صفحه را نمایش داده ایم.

در مرحله بعد باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی شما در تگ عنوان شما وجود دارد و چه بهتر که در ابتدای آن باشد.

حالا زمان نوشتن تگ متا دیسکریپشن هست که حتما توجه داشته باشید از کلمه ی کلیدی خود باید در این تگ نیز استفاده کنید. البته که گوگل به توضیحات متا که برای صفحه مینویسید امتیاز و اهمیتی نمیدهد اما از آنجا که با نوشتن توضیحات بهتر کلیک های بیشتری را از سمت کاربران دریافت می کنید. می توانید با نوشتن متای هدفمند سئو سایت را تقویت کنید.

در نهایت از لینک سازی داخلی برای اعتبار بخشیدن به صفحه ی جدید خود بهره بگیرید.

واقعیت این است: صفحات جدید هیچ اعتباری ندارند. اما هنگامی که شما به صورت داخلی به آن صفحه جدید پیوند می دهید، به گوگل اعلام میکنید که این صفحه ی سایت دارای اعتبار هست و این کار اکر از صفحات با اعتبار بالاتر انجام گیرد ، اعتبار بیشتری را به سمت صفحه ی جدید شما انتقال می دهد.

 

لینک سازی داخلی

 

نکته دیگری که باید در مورد پیوندهای داخلی در نظر داشته باشید این است که مطمئن شوید که از انکر تکست حاوی کلمه کلیدی هدف خود استفاده کنید تا گوگل بهتر بتواند محتوای صفحه ی جدید را درک کند.

 

جمع بندی:

برای ورود به صفحه ی اول گوگل و رتبه های بالاتر در نتایج جستجو ، اولین قدم انتخاب کلمه ی کلیدی مناسب برای این موضوع می باشد. اینکه ما بدانیم دقیقا با چه جستجویی از سمت کاربران باید وب سایت ما نمایش داده شود. در این مقاله به طور کاملا مفصل به معرفی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و روش هایی پرداختیم که به شما کمک خواهند کرد تا عبارت های پر جستجو در بین کاربران در حوزه  ی تخصصی خود را پیدا کنید، روند افزایشی یا کاهشی میزان سرچ این عبارت ها را بررسی کنید ، عبارت های خلاقانه و پرسشی برای تولید محتوای خود انتخاب کنید تا بتوانید کاربران را برای کلیک بر روی سایت خود ترغیب نمایید.

در ادامه با باید کلمه کلیدی خود را با توجه به نتایج تحلیلی فوق انتخاب کرده و شروع به تولید محتوا کنید. در مورد تولید محتوا و اینکه چگونه محتوای خود را برای کلمه کلیدی بهینه کنید نیز صحبت کردیم.در نهایت با مرور زمان و کسب تجربه قدرت شما در انتخاب کلمه کلیدی و نحوه ی استفاده از آن در محتوا با افزایش مهارت شما در استفاده از ابزار های معرفی شده افزایش خواهد یافت. وب سایت مهرزاد وب در تمام مراحل طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت در کنار شما عزیزان هست. نیاز به مشاوره دارید ؟ همین الان با ما تماس بگیرید و هزینه طراحی سایت و سئو خود در آینده را کاهش دهید.

 

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *