سئو

سئو کار سایت کیست و کارشناس سئو چه وظایفی دارد؟

سئو کار سایت

سئو کار سایت یا متخصص بهینه سازی موتورهای جستجو ، یک وب سایت را آزمایش، تجزیه و تحلیل و تغییر می دهد ، تا برای موتور های جستجو بهینه شود و متعاقباً وب سایت در نتایج جستجو در موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل و بینگ رتبه بالاتری را کسب کند.

 

شغل سئو چیست؟

یک متخصص سئو ، بهینه سازی صفحات وب سایت را تا زمان قرار گیری در رتبه های بالا در نتایج جستجوی مرتبط ادامه می دهد، اما اینجا پایان کار نیست و تلاش متخصصین این حوزه بعد از کسب رتبه های بالا نیز با سرعت و قدرت بیشتری ادامه دارد تا بتوانند رتبه های بالا را حفظ کنند. ( *این بازار به شدت رقابتی است و با غفلت کوچکی جایگاه خوب خود را از دست خواهید داد ) به عبارت دیگر، یک متخصص سئو هیچ تفاوتی با سایر حرفه ای های بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی سنتی ندارد. آنها در تلاش هستند تا فروش بیشتری را برای کسب و کار خود و یا شرکتی که در آن کار می کنند ایجاد کنند.

با انجام تحقیقات بر روی کلمات کلیدی و استفاده از ابزارهای سئو مانند گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل و … ، یک متخصص سئو می تواند میزان بازدید وب سایت را درگوگل افزایش دهد که به نوبه خود مزایای عمده ای برای هر شرکت و کسب و کار دارد. برخی متخصصین نیز ممکن است برای توسعه کسب و کار خود در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند تا از این طریق هم ترافیک بسیار بالایی را دریافت کنند.

 

 

درآمد سئو کار

اگر به دنبال شغل سئو هستید و قصد دارید وارد این حوزه شوید باید بدانید که درآمد یک سئو کار در ایران چقدر هست و چه عواملی بر این میزان درآمد تاثیر گذار هستند.

ابتدا باید زمینه ی کاری متخصصین سئو را به دو بخش کارمندی و فریلنسری تقسیم کنیم که در بخش کارمندی شما به راحتی میتوانید به سایت های کاریابی مراجعه کنید و با بررسی سایت ها ، و میزان تخصص خود حقوق این زمینه ی کاری را متوجه شوید.

در این پست به دنبال بررسی حقوق فریلنسری در این زمینه هستیم در نتیجه اول باید به موارد تاثیر گذار به مبلغ دریافتی این متخصصین بپردازیم:

در این زمینه ی شغلی مهم ترین موردی که پیش روی شما برای کسب درآمد بالاتر قرار دارد میزان تسلط شما به این علم ، سابقه ی کاری و میزان اعتماد به نفس شما می باشد. هرچه در این موارد تسلط و قدرت بیشتری داشته باشید و کلمه ها و سایت های بزرگتری را به رتبه های بالای گوگل رسانده باشید می توانید تعداد پروژه های بیشتری دریافت کرده و کسب درآمد کنید.

متخصصین سئو که مشغول به فریلنسری هستند می توانند چندین پروژه در طول ماه دریافت کنند و حتی با یک تیم سازی مناسب سقف درآمدی بی نظیری را تجربه کنند. ( *در صورت تخصص بالا و انجام پروژه های قوی شما می توانید درآمدهای بسیار بالایی را در این زمینه داشته باشید)

یکی از راه های خیلی خوب که ما به شما پیشنهاد میدهیم برای شروع این است که سایتی برای خود راه اندازی کنید و شروع به سئو این سایت کنید تا بتوانید آن را به رتبه های بالای گوگل برسانید با اینکار می توانید هم اعتماد به نفس بهتری داشته باشید و هم به عنوان یک رزومه ی کاری قوی به مشتریان خود ارایه دهید.

 

وظایف کارشناس سئو

 

مسئولیت‌های شغلی متخصص سئو بر اساس اینکه کارمند هستند یا به صورت فریلنسری کار میکنند متفاوت است، اما شرح وظایف شغلی اکثریت قریب به اتفاق متخصصین سئو شامل بیشتر موارد زیر می باشد :

  • توسعه ی استراتژی های بهینه سازی وب سایت که رتبه ی سایت را در نتایج موتور جستجوی گوگل افزایش می دهد.
  • در زمان اجرای کمپین های پولی و PPC باید به صورت کامل به جمع آوری اطلاعات و داده ها بپردازد و با توجه به اطلاعات دریافتی بتواند بهترین پیشنهاد را برای بازگشت سرمایه ارائه دهد.
  • مدیریت هزینه های کمپین های پرداختی سئو، حفظ بودجه، برآورد هزینه های ماهانه و توجه به میزان بازگشت هزینه ها
  • همکاری بسیار نزدیک با تیم توسعه وب سایت داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که موارد مورد نیاز سئو به صورت کامل در طراحی بخش های مختلف وب سایت در نظر گرفته می شود.
  • همکاری با تیم تولید محتوا در جهت بهبود سئو ی مطالب و ایجاد محتواهایی مناسب با بازاریابی محتوایی
  • مسئولیت بهینه سازی صفحه برای بازاریابی موتورهای جستجو را بر عهده بگیرید.
  • انجام تحقیقات مداوم، کشف و بهینه سازی کلمات کلیدی ، برای استفاده در وب سایت شرکت و موارد بازاریابی
 • تحقیق و اجرای توصیه های بهینه سازی موتور جستجو که به صورت مداوم توسط گوگل و سایت های معتبر اعلام می شود.
 • ایجاد استراتژی های مناسب با لینک سازی خارجی و داخلی.
 • تغییر معماری وب سایت، محتوا، پیوند و سایر عواملی که برای بهبود موقعیت سئو در کلمات کلیدی هدف مورد نیاز می باشد.
 • اهدافی را تعیین کنید که قابل اندازه گیری هستند و بهبود رتبه و جایگاه شما را به نمایش می گذارند.
 • معیارهای عملکرد روزانه وب سایت را با ابزارهای SEO مانند سرچ کنسول گوگل برای درک عملکرد خود بررسی کنید.
 • برای تعیین استراتژی بهتر با دیگران هم فکری داشته باشید.
 • محتوای جذاب و با کیفیتی را برای بهبود نتایج جستجوی وب سایت بنویسید.

مطالعه مقاله ی چگونه سئو کنیم و معرفی بهترین روش های سئو به شما در درک وظایف کارشناس سئو کمک خواهد کرد

سئو کار حرفه ای

در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی و مورد نیاز متخصصان سئو برای پیشرفت و ترقی در دنیای بازاریابی دیجیتال و بهینه سازی موتورهای جستجو آورده شده است. شما برای پیشرفت در دنیای سئو و تبدیل شدن به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ موفق ، باید ویژگی های زیادی را در خود داشته باشید و این خصوصیات را توسعه دهید. در این جا به بررسی چند مورد از مهم ترین موارد می پردازیم:

 

چگونه یه سئو کار حرفه ای شویم؟

 

 1. درک سه سطح سئو

سه سطح برای بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارد و هر متخصص سئوی خوب باید در توسعه یک استراتژی بازاریابی هر سه را در نظر داشته باشد:

 

 • سئو تکنیکال به عناصر غیر محتوایی وب سایت شما اشاره دارد. این بخش شامل استراتژی هایی برای بهبود ساختار درونی و پایه یک وب سایت است. بخشی از این کار شامل انجام یک تجزیه و تحلیل کامل است که می تواند فرصت هایی را برایبهبود سرعت وب سایت، تصویر سازی، سازگاری با موبایل، ایندکس صفحات و معماری وب سایت ایجاد کند. سئوی تکنیکال همچنین خوانایی یک وب سایت را به شدت بهبود می بخشد، که به نوبه خود تجربه کاربر را بهبود می بخشد و به موتورهای جستجو نشان می دهد که این یک وب سایت خوب است.
 • سئو داخلی یا ( on page )به محتوای وب سایت شما و بهینه سازی آن برای کمک به موتورهای جستجو به جهت درک بهتر محتوای شما و دیدن وب سایت به عنوان یک منبع ارزشمند مربوط می شود. سئوی داخلی شامل استفاده از عناصری مانند کلمات کلیدی، متا تگ ها، لینک های داخلی و تگ های عنوان HTML به روش هایی است که به افزایش ترافیک موتورهای جستجو کمک کند و اطمینان حاصل کند که در بالای نتایج گوگل قرار دارد.
 • سئو خارجی در مورد ایجاد رابطه قوی تر بین وب سایت شما و سایر وب سایت ها که از طریق انواع تاکتیک های لینک سازی انجام می گیرد. سئو خارجی همچنین شامل استراتژی هایی برای ایجاد شهرت یک وب سایت است که به موتورهای جستجو نشان دهد وب سایت شما یک منبع قابل اعتماد است و بنابراین باید در رتبه بندی بالاتری در موتورهای جستجو قرار گیرد.

 

متخصصین سئو باید چگونگی تاثیر تمام این سطوح را بر رتبه بندی موتور های جستجو بدانند تا بتوانند بهترین استراتژی را اتخاذ کنند.

 

 1. ذهن آماده و آشنا با بازاریابی

واضح است که قسمت فنی سئو ، بخش بزرگی از کار است و درک مسائلی که می تواند باعث شود گوگل وب سایت شما را در نتایج جستجو دفن کند بسیار مهم است. اما هنگامی که بر آن غلبه کردید، مشاغل در صنعت سئو شباهت های زیادی با سایر مشاغل بازاریابی دیجیتال یا حتی بازاریابی سنتی دارند: در نهایت، شما باید محتوا را به گونه ای بسازید و موقعیت دهید که در حین اصرار به خرید، باز هم منافع مصرف کننده را مشخص کند.

بخش دشواراین کار، ایجاد محتوایی است که هم برای افراد و کاربران جستجوگر مفید باشد و هم الگوریتم گوگل سازگاری کامل با الگوریتم گوگل داشته باشد. که این کار به تجربه ی بسیار زیادی نیازمند می باشد.

برای موفقیت واقعی در شغل سئو، همیشه باید بازاریابی محتوا را در سطح عمیق‌تری در نظر بگیرید، همچنین روانشناسی مصرف ‌کننده و مخاطبان هدفی که برای آنها بازاریابی می‌کنید را باید در نظر بگیرید. برای آشنایی با ابزارهای بازاریابی دیجیتال می توانید مقاله ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را مطالعه بفرمایید

 

 1. توانایی بزرگ فکر کردن

توانایی بزرگ فکر کردن به شما در مشخص کردن اهداف برای وبسایت کمک خواهد کرد. به عنوان یک متخصص سئو، هدف شما این است که روی رتبه بندی موتورهای جستجو، افزایش ترافیک، افزایش آگاهی از برند یا تبدیل (تبدیل کسی که از وب سایت شما بازدید می کند به مشتری) تمرکز کنید.

تعریف این اهداف و سپس حفظ اهداف بزرگتر سازمان در هنگام اجرای استراتژی سئو، متخصص سئو را برای موفقیت آماده می کند.

 

 1. توانایی همکاری و هم فکری

یک متخصص سئو با طیف گسترده ای از بخش ها از جمله فروش، خدمات مشتری، توسعه وب، تجزیه و تحلیل، فناوری اطلاعات، بازاریابی و موارد دیگر در یک تجارت کار می کند. و توضیح اینکه چرا ایجاد تغییرات در یک وب سایت باعث بهبود سئو و در نهایت افزایش ترافیک و تبدیل بیشتر بازدید کننده به مشتری می شود، همیشه آسان نیست. اینجاست که مهارت های ارتباطی شما وارد عمل می شود.

متخصصان سئو باید بدانند که چگونه به روشی متقاعد کننده ، واضح و ساده توضیح دهند که چرا برخی تغییرات ضروری هستند و چگونه آنها به نفع وب سایت و شرکت هستند. علاوه بر این، بخشی از کار شما این است که بتوانید این کار را با تیم هایی با زمینه ها و دیدگاه های مختلف در وب سایت انجام دهید.

نه تنها این، بلکه می توانید در محتوای خاصی که برای سایت در حال توسعه است نیز مشارکت داشته باشید، بنابراین باید مطمئن شوید که مهارت های نوشتاری شما برای شغل سئو عالی است.

 

 1. کنجکاوی و سازگاری

گوگل الگوریتم های خود را به صورت مداوم برای رتبه بندی نتایج موتورهای جستجو تغییر می دهد. این بسته به دیدگاه شما می تواند برای شما خسته کننده یا هیجان انگیز باشد. اما یک متخصص سئو ، این چالش را با اشتیاق می پذیرد.

برای پیشرفت در فضای سئو باید چابک باشید. بسیاری از متخصصان از یادگیری مستمر سود می برند، اما یک متخصص سئو برای زنده ماندن به آن نیاز دارد. علاوه بر این، اگر شما مسئول وب سایت یک شرکت هستید، نمی توانید از خود راضی باشید ، به عنوان یک متخصص سئو، وظیفه شماست که همیشه خود را به روز نگاه دارید.

 

بهترین سئو کار

با توجه به فلسفه ی رقابتی سئو و دیجیتال مارکتینگ و اینکه گوگل به صورت مداوم تغییرات را بر روی الگوریتم های خود اعمال میکند هیچوقت نمیتوان به طور قطع بهترین سئو کار را تعیین کرد و اعلام کرد شرکت x یا آقا و خانم y بهترین سئو کار هستند زیرا در هر لحظه و با هر تغییر این جایگاه در تغییر و تحول است.

برای به دست آوردن این جایگاه و رتبه های بهتر در بین سئو کاران و متخصصین سئو باید همیشه و هر روز مطالعه داشته باشید و مداوم با انجام عملیات و مختلف و سعی و خطا و مطالعه در پی بهتر شدن علم خود باشید.

 

 

نتیجه گیری:

سئو یک علم به روز است که به شدت در حال رشد و توسعه می باشد و با انتخاب این شغل نه تنها در ایران بلکه در هر نقطه ای از دنیا می توانید درآمدهای خوب و بالایی را برای خود دست و پا کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که این شغل چالش های بزرگی را هم به همراه دارد. اینکه شما در فضای رقابتی و بسیار گسترده در سطح جهانی و کشوری مشغول به کار شوید بزرگترین  چالش این شغل است که با تغییرات مداوم و به روز رسانی های مختلف این چالش ها و سختی ها بسیار بیشتر نیز می شود.

اگر اهل چالش ، رقابت ، مطالعه هستید و هدف های بزرگی در سر دارید همین امروز شروع کنید.

 

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “سئو کار سایت کیست و کارشناس سئو چه وظایفی دارد؟

 1. مینا گفت:

  بسیار عالی و مفید بود . منبع معتبری برای شروع آموزش سئو سایت معرفی میکنید؟

  1. مهرزاد فرزانگان گفت:

   ممنون از شما دوست عزیز بابت زمانی که برای مطالعه ی مطلب ما در این وب سایت گذاشتید بله ما به زودی در این سایت دوره ی جامع آموزش سئو رو شروع خواهیم کرد و البته همچنین می توانید از دوره ی آموزش سئو در سایت های تاپلرن ، مهین وردپرس و برتر آموز استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *