دیجیتال مارکتینگ

کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست و چه وظایفی دارد؟

کارشناس دیجیتال مارکتینگ

اگر به بازاریابی – به ویژه بازاریابی آنلاین – علاقه مند هستید، احتمالا خواهان این هستید که یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ شوید.

تبلیغات سنتی دیگر مانند گذشته موثر نیست. اکنون شرکت ها باید محتوای معناداری را به مصرف کنندگان ارائه دهند و باید این امکان را داشته باشند که خیلی سریع و راحت در سطح اینترنت حضور داشته باشند. کارشناس دیجیتال مارکتینگ کسی است که در کنار تیم بازاریابی یک شرکت ، برای شناسایی بازار هدف ، ایجاد برند و فروش در دنیای اینترنت و فضای دیجیتال کار می کند.

متخصصان بازاریابی می توانند در زمینه های خاصی مانند بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، جستجوی پولی (PPC)، رسانه های نمایشی، رسانه های اجتماعی و زمینه های فروش ، تخصص داشته باشند.

نقش متخصص بازاریابی دیجیتال ، اهداف مشابهی به عنوان یک حرفه ای بازاریابی دارد. افزایش آگاهی از برند، ترویج محصولات یا خدمات شرکت و سوق دادن مشتریان به سمت خرید. برخلاف استفاده از کانال های بازاریابی سنتی تر، بازاریابان دیجیتال به طور مستقیم از طریق پلت فرم های مناسب ارتباط برقرار می کنند.

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ برای راه اندازی کمپین های بازاریابی آنلاین و تبدیل این کمپین ها به اهداف تجاری شرکت که همان فروش می باشد تلاش میکنند. آنها در ارزیابی نیازهای بازار ماهر هستند و درک خواهند کرد که چگونه و از کجا می توانند در مورد تقاضای مصرف کننده ها  اطلاعات کسب کنند.

لیست مهارت های کلیدی مورد نیاز برای متخصص بازاریابی دیجیتال:

 • آشنایی با اصول بازاریابی
 • دانستن نحوه برنامه ریزی و داشتن توانایی مدیریت زمان
 • داشتن خلاقیت و مهارت ارائه خوب
 • دانش در زمینه های کلیدی بازاریابی، SEO ، SEM ، PPC ، رسانه های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی و …
 • نحوه برنامه ریزی، ایجاد و اجرای استراتژی بازاریابی را بدانید
 • ابزارهای بازاریابی دیحیتال موجود را درک کنید
 • توسعه حضور اجتماعی و حمایت موثر از برندها
 • در جریان روندهای بازاریابی و اخبار بمانید به عنوان مثال : به روز رسانی های گوگل و تغییرات در الگوریتم ها

 

محل کار کارشناسان بازاریابی دیجیتال

متخصصان دیجیتال مارکتینگ می توانند انتخاب کنند که در یک شرکت یا سازمان، با یک تیم داخلی کار کنند یا شرکت خود را راه اندازی کنند. این افراد می توانند به عنوان مدیران فروش دیجیتال، متخصصان بازاریابی اینترنتی، متخصصان بازاریابی بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) یا مدیران بازاریابی دیجیتال و سایر گزینه ها کار کنند.

حقوق کارشناس دیجیتال مارکتینگ

حقوق و درآمد متخصصین و کارشناسان بازاریابی دیجیتال همانند سایر متخصصین در حوزه های مختلف به عوامل مختلف بسیار زیادی بستگی دارد. شما میتوانید عضو یک شرکت باشید و حقوق ثابت دریافت کنید ، همچنین می توانید به صورت دورکاری یا فریلنسری برای خودتان کار کنید. با توجه به عوامل متعددی مانند میزان تخصص ، میزان فعالیت و تعداد پروژه های در دست اقدام میتواند متفاوت باشد.

اما میتوان به شما مژده ی این موضوع را داد که اگر اطلاعات و پشتکار کافی دارید از طریق بازاریابی دیجیتال و مشاغل مرتبط می توانید به درآمد های خوب و بالایی برسید.

 

وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ

یک متخصص بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتر، مسئول کمک به حفظ یک برند و تقویت آن است. وظایف آنها شامل انجام تحقیقات بازار، درک استراتژی رقبا ، چیدن استراتژی سازمان و ایجاد محتوا برای کمک به موفقیت کمپین های بازاریابی است.

متخصصان دیجیتال مارکتینگ باید تکنیک ها و پیشنهادات تبلیغاتی شرکت را با تکنیک های کسب و کارهای رقیب مقایسه کنند. آنها باید به سودآوری شرکت شما کمک کنند و با انجام تحقیقات گسترده بر روی بازار هدف اطمینان حاصل کنند که شما ارزشی برای مشتریان بالقوه ارائه می دهید که سبب جلب توجه مخاطب و همچنین جلب اعتماد آن ها می شود. این پیشنهاد باید ارزش عالی را برای مشتریان ایجاد کند، اما همچنان به شما اجازه دهد از یک تجارت پر رونق و پر سود لذت ببرید. همچنین باید اطمینان حاصل کنند که مشتریان و مخاطبان بالقوه ، پروژه های تبلیغاتی شرکت شما را مشاهده کرده و محصولات شما را خریداری می کنند.

وظایف کلی متخصصین دیجیتال مارکتینگ عبارت است از :

 • تحقیق در مورد ترند های تبلیغاتی
 • در مورد قیمت و محصولات رقبا تحقیق کنید
 • در مورد قرار دادن مناسب تبلیغات تصمیم بگیرید
 • تعیین کنید چه محتوایی به دست مشتریان می رسد
 • پروژه هایی را برای تولید محتوا توسعه دهید
 • محتوای بازاریابی دیجیتال را به صورت آنلاین منتشر کنید
 • کمپین های بازاریابی ایمیلی را اجرا کنید

 

تجارت مورد نیاز

یک متخصص بازاریابی دیجیتال باید تجربه ای در مورد تحقیق و تبلیغ محصولات و خدمات آنلاین از طریق وبلاگ ها، رسانه های اجتماعی و محتوای وب سایت را داشته است. آنها کمپین های ایمیلی را مدیریت خواهند کرد و طیف گسترده ای از تحقیقات و نوشتن مطالب مربوط به فروش را انجام خواهند داد. آن‌ها می‌دانند که چگونه با یک تیم ارتباط خوبی برقرار کنند، زیردستان یا فریلنسرها را آموزش دهند و بر کار آن ها نظارت داشته باشند  و پروژه‌های فروش بزرگ را سازماندهی کنند. بسته به تجربه، یک بازاریاب دیجیتال می تواند برنامه تبلیغاتی کسب و کار شما را رهبری کند.

 

سوالات متداول در مورد متخصصین بازاریابی دیجیتال

 

 • تفاوت بین یک متخصص دیجیتال مارکتینگ و یک متخصص سئو چیست؟

تفاوت بین یک متخصص دیجیتال مارکتینگ و یک متخصص سئو در این است که متخصصان بازاریابی دیجیتال طیف وسیع تری از مسئولیت های شغلی دارند که یکی از آنها ممکن است شامل ایجاد محتوای بهینه شده برای سئو باشد. در مقابل، متخصصان سئو صرفاً بر کمک به مشاغل و افراد برای بهینه سازی وب سایت و سایر اشکال محتوای وب مانند پست های رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها ، مقالات و جستجوی بهترین کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربران در موتور جستجوی گوگل تمرکز می کنند.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سئو مقاله ی اصول سئو در مقاله نویسی را نیز مطالعه بفرمایید.

 

 

 

 • وظایف روزانه یک متخصص دیجیتال مارکتینگ چیست؟

متخصصان بازاریابی دیجیتال روز را با بررسی داده های کمپین از روز قبل شروع می کنند. آنها تعداد بازدیدهای دریافت شده از یک تبلیغ را ثبت می کنند و متوجه می شوند که چند نفر روی پست های وبلاگ یا فیلم های آموزشی کلیک کرده، خوانده اند و به اشتراک گذاشته اند.

در طول روز، آنها در جلسات مشترک با سایر متخصصان بازاریابی دیجیتال و اعضای تیم های تبلیغاتی یا فروش شرکت می کنند. به ایمیل ها پاسخ می دهند و روی ایجاد محتوایی مانند اینفوگرافیک ها و پست های وبلاگ کار می کنند تا بتوانند بازدید های ارگانیک بیشتری را به سمت سایت و کسب و کار بیاورند.

 

 • چه چیزی یک متخصص دیجیتال مارکتینگ را متمایز می کند؟

یک متخصص بازاریابی دیجیتال خوب دارای طرز فکری نوآورانه است که به آنها امکان می دهد ایده های خلاقانه ای برای کمپین های بازاریابی برند ارائه دهند. آنها دانش تخصصی در رفتارهای مخاطبین دارند و به طور مداوم روندهای بازار را برای پیش بینی تغییرات در صنعت خود نظارت می کنند.

یک متخصص بازاریابی دیجیتال خوب باید توانایی مشارکت در زمینه هایی مانند طراحی گرافیکی و نوشتن محتوا را داشته باشد تا به ارتقای برند و تصویر کلی شرکت خود کمک کند. متخصصان دیجیتال مارکتینگ نیز باید ذهنیتی تیم محور داشته باشند. این امر مسئولیت پذیری را تضمین می کند زیرا آنها درک می کنند که چگونه کارشان بر کار سایر اعضای تیم تأثیر می گذارد. همچنین تضمین می کند که آنها از ایده های هم تیمی های خود حمایت می کنند و به آنها کمک می کند تا به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

 

 • تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و نتورک مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به هر گونه عملیاتی در راستای بازاریابی در محیط اینترنت و وب گفته می شود در حالی که نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای هرگونه فروش در سطح فرد به فرد می باشد که در آن باید تعامل مستقیم بین فروشنده و خریدار برقرار شود. برای کسب اطلاعات کامل در این مورد می توانید مقاله ی تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و نتورک مارکتینگ را مطالعه بفرمایید.

 

 

جمع بندی :

با توجه به تغییرات بزرگی که در سال های اخیر در بازار کار جهانی و گستردگی شبکه جهانی وب به وجود آمده است باید از سمت بازاریابی های سنتی به سمت بازاریابی دیجیتالی حرکت کنیم و متخصصان این حوزه اطلاعاتی از قبیل : دیجیتال مارکتینگ ، سئو ، تولید محتوا ، کمپین های بازاریابی و تبلیغات کلیکی و … را به دست بیاورند.

کارشناسان این حوزه می توانند به صورت فریلنسری و یا کارمندی کسب درآمد کنند که توجه به توانایی ها و ویژگی های اخلاقی شما در این مورد بسیار مهم است تا بتوانید با چالش های احتمالی کسب و کار خود کنار بیایید اما به جرات می توان گفت با افزایش تجربه و کسب مهارت می توانید درآمد خوبی را برای خود به دست بیاورید. شما برای موفقیت در این حوزه نیاز به مطالعه ی مداوم ، تلاش مستمر ، روحیه کار تیمی و به روز نگه داشتن علم خود به وسیله ی منابع روز دنیا خواهید داشت.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *