دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور آن رو شروع کنیم؟

مفهوم اولیه دیجیتال مارکتینگ

 

بازاریابی دیجیتال چیست؟ بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ مانند هر نوع بازاریابی دیگر است و این راهی برای ارتباط و تأثیرگذاری بر مشتریان بالقوه شماست. تفاوت واقعی این است که شما با آن مشتری به صورت آنلاین ارتباط برقرار می کنید و بر آنها تأثیر می گذارید.

دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی آنلاین ، تبلیغات اینترنتی و … این روزها برای شرکت شما یک معامله بزرگ می باشد  به هر حال ، استفاده از اینترنت در طول دهه گذشته بیش از دو برابر شده است و این تغییر بر نحوه خرید محصولات و تعامل مردم با مشاغل ، تأثیر گسترده ای گذاشته است.

 

اساساً ، بازاریابی دیجیتال به هرگونه تلاش برای بازاریابی آنلاین اشاره دارد. بازاریابی از طریق ایمیل ، تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک ، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و حتی وبلاگ نویسی همه از نمونه های برجسته بازاریابی دیجیتال هستند. این روش ها شرکت شما را به افراد معرفی ، و آن ها را متقاعد به خرید می کنند.

در اینجا برخی از متداول ترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال وجود دارد که مشاغل برای دسترسی آنلاین به افراد استفاده می کنند

 

دارایی های با ارزش در بازاریابی آنلاین

 

 

تقریباً هر چیزی می تواند یک دارایی بازاریابی دیجیتال باشد. در واقع این ابزاری است که به صورت آنلاین برای بازاریابی استفاده می شود.  بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که چه امکاناتی برای بازاریابی دیجیتال در اختیار دارند.

در اینجا چند مورد را به شما گوشزد خواهیم کرد:

 • وب سایت شما
 • برند شما ( لوگو ، آیکن ها ، اصطلاحات و … )
 • محتوای ویدئویی ( تبلیغات ، دمو ها و … )
 • تصاویر (اینفوگرافیک ، عکس محصول ، عکس شرکت و غیره)
 • محتوای نوشته شده (پست های وبلاگ ، کتابهای الکترونیکی ، توضیحات محصول ، توصیفات ، و غیره)
 • محصولات و یا ابزارهای آنلاین
 • صفحات شبکه های اجتماعی

 

همانطور که احتمالاً می توانید تصور کنید ، بیشتر دارایی های بازاریابی دیجیتال در یکی از این دسته ها قرار می گیرند ، اما بازاریابان باهوش دائماً در حال یافتن راه های جدید برای دسترسی آنلاین به مشتریان هستند ، بنابراین این لیست در حال رشد است.

 

استراتژی های دیجیتال مارکتینگ

 

لیست استراتژی های بازاریابی دیجیتال نیز به طور مداوم در حال پیشرفت است.

اما در اینجا برخی از استراتژی هایی است که بیشتر مشاغل از آن استفاده می کنند:

 

تبلیغات به ازای هر کلیک

 

تبلیغات کلیکی (PPC) در واقع اصطلاحی گسترده است که شامل هر نوع بازاریابی دیجیتال می شود که در آن شما برای هر کاربری که روی یک تبلیغ کلیک می کند هزینه پرداخت می کنید. به عنوان مثال ، Google AdWords  نوعی تبلیغات PPC به نام “تبلیغات جستجوی پولی” است . Facebook Ads نوعی دیگر از تبلیغات PPC به نام “تبلیغات پرداخت شده در شبکه های اجتماعی” است.

 

تبلیغات جستجوی پولی

 

گوگل ، بینگ و یاهو به شما امکان می دهند تبلیغات متنی را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) خود انجام دهید. تبلیغات جستجوی پولی یکی از بهترین روش ها برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه ای است که به طور فعال در جستجوی محصول یا خدماتی مانند شما هستند.

 

بهینه سازی موتور های جستجو

 

اگر نمی خواهید برای نشان داده شدن در نتایج جستجوی موتور های جستجو هزینه بپردازید ، می توانید با استفاده از بهینه سازی موتور جستجو (SEO)  صفحات یا پست های وبلاگ در سایت خود را به صورت طبیعی رتبه بندی کنید. لازم نیست برای هر کلیک هزینه بپردازید ، اما دریافت یک صفحه برای رتبه بندی معمولاً زمان و تلاش زیادی می برد (مطالعه ی بیشتر در مورد تبلیغات کلیکی یا سئو و 5 چیزی که باید بدانید).

 

تبلیغات رسانه های اجتماعی پولی

 

بیشتر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر ، لینکدین  ، پینترست و اسنپ چت به شما امکان می دهند تبلیغات خود را در سایت آنها انجام دهید. تبلیغات در شبکه های اجتماعی برای ایجاد آگاهی در مخاطبانی که ممکن است از وجود تجارت ، محصول یا خدمات شما مطلع نباشند بسیار مناسب است.

 

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

 

مانند سئو ، بازاریابی در شبکه های اجتماعی روشی رایگان و ارگانیک برای استفاده از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر برای بازاریابی تجارت شما است. و دقیقاً مانند سئو ، بازاریابی ارگانیک تجارت شما در شبکه های اجتماعی به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد ، اما در طولانی مدت می تواند نتایج بسیار ارزان تری را به همراه داشته باشد.

 

 

بهینه سازی نرخ تبدیل ( CRO : Conversion Rate Optimization )

 

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) هنر و دانش بهبود تجربه کاربر آنلاین شماست. بیشتر اوقات ، مشاغل از CRO استفاده می کنند تا از ترافیک وب سایت موجود خود ، تبدیل های بیشتری (هدایت ، چت ، تماس ، فروش و غیره) را انجام دهند.

 

بازاریابی محتوا

 

بازاریابی محتوا اصطلاح بازاریابی دیجیتال نسبتاً گسترده دیگری است. بازاریابی محتوا شامل هر تلاش بازاریابی دیجیتال است که از دارایی های محتوایی (پست های وبلاگ ، اینفوگرافیک ، کتابهای الکترونیکی ، فیلم ها و غیره) برای ایجاد آگاهی از نام تجاری یا کلیک ، هدایت یا فروش استفاده می کند.

 

تبلیغات بومی

 

تا به حال به پایین یک مقاله رسیده و لیستی از مقالات پیشنهادی را مشاهده کرده اید؟ این تبلیغات بومی است. بیشتر تبلیغات بومی تحت بازاریابی محتوا قرار می گیرد زیرا از آن برای جذب کلیک استفاده می کند.

 

بازاریابی ایمیلی

 

بازاریابی از طریق ایمیل قدیمی ترین شکل بازاریابی آنلاین است و هنوز هم قوی است. اکثر بازاریاب های دیجیتال از بازاریابی ایمیلی برای تبلیغ معاملات ویژه ، برجسته سازی مطالب (اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی محتوا) یا تبلیغ رویدادی استفاده می کنند.

 

بازاریابی وابسته

 

بازاریابی وابسته اساساً پرداخت شخص دیگری (شخص یا تجارت) برای تبلیغ محصولات و خدمات شما در وب سایت وی است.

 

همانطور که از لیست بالا مشاهده می کنید ، روش های مختلفی برای بازاریابی آنلاین کسب و کار شما وجود دارد ، به همین دلیل بسیاری از مشاغل افرادی را استخدام می کنند تا بازاریابی دیجیتال آن ها را مدیریت کند . (برای مقایسه عمیق این گزینه ها ، این مقاله را ببینید).

آیا دیجیتال مارکتینگ کار می کند؟

بازاریابی دیجیتال یک گزینه عالی برای هر شغل است.  در واقع ، ما از بازاریابی دیجیتال برای کمک به رشد انواع مشاغل استفاده می کنیم ، از فروشگاه ها گرفته تا دانشگاه های معتبر بین المللی و خارج از کشور و این زیبایی تبلیغات آنلاین است.  اگر جامعه ی هدف خود را می شناسید ، می توانید از بازاریابی دیجیتال برای هدف قرار دادن هر کسی ، در هر مکان استفاده کنید.

با این حال ، انواع خاصی از مشاغل از انواع خاصی از تبلیغات دیجیتال سود بیشتری خواهند برد.  به عنوان یک بررسی اجمالی سریع ، بیایید نگاهی بیندازیم که کدام استراتژی  ها برای کدوم نوع کسب و کارها مناسب تر است.

 

کمپانی های B2C

 

بازاریابی B2C (Business to Customers) نوعی از بازاریابی است که شامل فروش خدمات و محصولات یک شرکت به یک مصرف کننده می باشد.

به طور کلی ، قیمت شرکت های B2C بسیار پایین تر از همتایان B2B است.  از این گذشته ، فروش یک کالای 150،000 دلاری (باور کنید آنها وجود دارند) به یک مادر حرام ممکن است کمی سخت باشد. اما یک شلوار بچه 10 دلاری؟ این یک فروش کاملاً ساده است.

خبر خوب این است که ، شرکت های B2C در تلاش برای فروش محصولات یا خدمات فوق العاده گران نیستند ، آنها به تیم های بزرگ فروش یا کانال های بازاریابی پیچیده نیاز ندارند.  تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که محصولات یا خدمات خود را در برابر مخاطبان مناسب قرار دهند .

در نتیجه ، هدف اصلی اکثر شرکت های B2C این است که مردم را به داخل کانال بازاریابی خود راه دهند.  به عنوان مثال ، اگر شما بتوانید یک مادر را به وب سایت لباس بچه های خود برسانید و یک معامله هیجان انگیز به او پیشنهاد دهید ، احتمال زیادی وجود دارد که او امروز بخرد.

با این حساب ، شرکت های B2C اغلب نتایج خوبی از بازاریابی در شبکه های اجتماعی یا تبلیغات اجتماعی میگیرند.  این کانال ها کار بزرگی را انجام می دهند تا تجارت شما را در مقابل مشتری های بالقوه ای که ممکن است در غیر این صورت وجود شما را بدانند ، نشان دهند. اکنون ، تکمیل استراتژی های بازاریابی دیجیتال دیگر مانند جستجوی پرداختی یا سئو همیشه ایده خوبی است ، اما اگر برای شروع باید یک کانال را انتخاب کنید ، تبلیغات اجتماعی پرداخت شده یا بازاریابی در شبکه های اجتماعی گزینه های بسیار خوبی برای B2C هستند.

 

کمپانی های B2B

 

بازاریابی B2B (Business to Business) نوعی از بازاریابی است که شامل فروش خدمات و محصولات یک شرکت به شرکت دیگر می شود.

جستجوی پولی گزینه بسیار خوبی برای شرکت های B2B است. اکثر شرکت های B2B مخاطبان بسیار خاصی دارند که هدف قرار دادن آنها با استفاده از رسانه های اجتماعی دشوار است.

برای مثال اگر بخواهید مته ای را با قیمت خیلی بالایی به فروش برسانید و قطعا میخواهید اولین نتیجه برای کسی باشید که عبارت تولید مته با نوک الماس را سرچ میکند. ممکن است شما برای کلیک آگهی خود ، مبلغی بیشتر ازتبلیغات اجتماعی پرداخت کنید. اما با توجه به قیمت خیلی بالای کالای خود این پرداخت ها به درستی مصرف شده است.

بعلاوه ، چرخه فروش بیشتر شرکتهای B2B بسیار طولانی تر و درگیرتر از شرکتهای B2C است. اگر کالای  150،000 دلاری می فروشید ، بیشتر افراد احتمالاً به سایت شما مراجعه نمی کنند ، با شما تماس می گیرند و می گویند “من یکی می خواهم”. در نتیجه ، استراتژی های طولانی مدت برای بستن یک معامله ضروری هستند.

مطمئناً ترکیب صحیح تاکتیک های بازاریابی دیجیتال در صنعت ها و کسب و کار های مختلف کاملا متفاوت خواهد بود ، اما صرف مقایسه B2C با B2B به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه استراتژی های مختلف می تواند برای برخی از مشاغل خاص بهتر باشد.  هر استراتژی برای هر شغل مناسب نیست ، اما با کمی آزمایش و خطا ، باید بتوانید سودآورترین رویکرد را برای شرکت خود شناسایی کنید.

 

چگونه شروع کنم؟

 

خبر خوب اینه که شروع کار با دیجیتال مارکتینگ ساده و آسان است و در این جا چند موضوع و مطلب برای شما قرارداده ایم تا بتوانید قدم های اولیه را با آن ها بردارید:

 • تبلیغات پولی
 • بهینه سازی موتورهای جستجو
 • تبلیغات پرداختی در شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی در شکبه های مجازی
 • بهینه سازی نرخ تبدیل
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی ایمیلی

 

صرف نظر از اینکه از کدام استراتژی برای کسب و کار خود استفاده میکنید 4 سوال اساسی وجود دارد که باید در ابتدا به این موارد پاسخ بدهید:

     1.چه مقدار درآمد میخواهم؟

 

برای اینکه بفهمید چه مبلغی را باید در بازاریابی دیجیتال هزینه کنید ، ابتدا باید اهداف خود را مشخص کنید.  نحوه برخورد شما با بازاریابی دیجیتال بسته به اینکه هدف نهایی شما ایجاد کلیک ، تبدیل یا هدایت ، فروش ، درآمد یا بازده خاصی از سرمایه (ROI) است ، می تواند کاملاً متفاوت باشد.

هدف نهایی هر بازاریابی کسب درآمد می باشد . در نهایت اگر این هزینه های بازاریابی برای شما سودی را به همراه ندارد پس چرا در حال بازاریابی هستید.

مطالعه کنید : از فروش سود کسب کنید.

با این حساب، قبل از اینکه بدانید چه مقدار میخواهید هزینه کنید این است که میزان درآمد مورد نظر خود را بدانید. بعد از مشخص شدن هدف شما از میزان درآمد می توانید برنامه ی کامل و مشخصی برای میزان هزینه ی خود در بازاریابی آنلاین داشته باشید.

 

 

 

 

     2.به چه کسانی میخواهید بفروشید؟

 

وقتی دانستید که چقدر می خواهید از طریق بازاریابی دیجیتال درآمد کسب کنید ، باید شناسایی کنید که به چه جامعه ای از افراد قصد فروش دارید؟ این بسیار مهم است ، زیرا شخصیت های مختلف خریدار به تاکتیک های مختلف بازاریابی نیاز دارند. و حتی مهمتر از آن ، شخصیت های مختلف خریدار به انواع مختلفی از خریداران تبدیل می شوند.

اگر شخصیت خریداران خود را ندانید نمی توانید استراتژی درستی برای فروش به آن ها تعیین کنید.

اگر تیم فروش دارید ، صحبت با فروشنده ها می تواند یکی از سریع ترین راه ها برای جمع آوری شخصیت خریدار مناسب باشد. به هر حال ، آنها کسانی هستند که بیشتر با مشتریان شما صحبت می کنند.

با این حال ، حتی صحبت با تیم فروش و انجام کمی تحقیق کافی نیست تا واقعاً در سطح جزئیاتی که برای تهیه یک برنامه موثر بازاریابی دیجیتال نیاز است ، قرار بگیرید.  برای انجام این کار ، باید با تلفن تماس گرفته و با مشتریان واقعی خود تماس بگیرید.

بپرسید که چگونه شما را پیدا کرده اند و چه چیزی آنها را متقاعد به خرید از شما کرده است. این اطلاعات یک نگرش در مورد روند بازاریابی و فروش شما به شما می دهد که می توانید با استفاده از آن هم عملکرد تبلیغات خود را بهبود بخشید و هم بودجه بازاریابی خود را انتخاب کنید.

 

     3.ارزش مشتری شما چیست؟

 

تصور کنید که شما در حال تبلیغ برای یک خدمت از یک شرکت هستید که دارای ساختار قیمت گذاری زیر می باشد.

 

محصول ابتدایی : 1 میلیون تومان

محصول حرفه ای : 5 میلیون تومان

محصول ویژه : 10 میلیون تومان

 

با این مثال ، احتمالا شما سه شخصیت مختلف خریدار را هدف قرار داده اید:

 • تجارت کوچک ( شرکت شماره 1 )
 • تجارت نومال ( شرکت شماره 2 )
 • شرکت تجاری ( شرکت شماره 3 )

تجارت کوچک “شرکت شماره 1” نیازهای تجاری بسیار ساده تری نسبت به دو شرکت دیگر دارد ، بنابراین احتمالاً بسته اولیه را انتخاب خواهد کرد. شرکت شماره 2 احتمالاً بسته حرفه ای را می خواهد و شرکت شماره 3 نیز احتمالاً به بسته ویژه را  نیاز دارد.

با فرض اینکه این سه شرکت به ترتیب به طور متوسط 12 ماه از محصولات مورد نظر خود استفاده کنند . و به طور متوسط برای خود 1 ، 5 و 10  لایسنس نیز تهیه کنند. در اینجا ارزش وارده برای ما به ازای هر یک از این شرکت ها به این صورت خواهد بود.

شرکت شماره 1 :  12 میلیون تومان

شرکت شماره 2 : 300 میلیون تومان

شرکت شماره 3 : 1 میلیارد و 200 میلیون تومان

هرچند که برای شما تمام این مقادیر سود خالص نیست اما به سادگی متوجه خواهید شد که چرا شخصیت و بزرگی خریداران شما برای شما مهم خواهد بود و خواهید توانست طبق آن استراتژی های بازاریابی خود را تعیین کنید.

 

     4.برای رسیدن به اهدافتون چقدر باید هزینه کنید؟

 

در این مرحله همه چیز بسیار ساده است ، کافیست که میانگین پرداخت سفارش ها و تعداد خرید متوسط خود را در نظر بگیرید.

طبق مثال ما مشخص شد که سه شرکت برای ما درآمدهای متفاوتی رو خواهند داشت . برای بهتر کردن کارها ، می توانید حساب بودجه بازاریابی دیجیتال خود را محاسبه کنید یا می توانید استراتژی خاصی را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید تا دریابید که آیا یک استراتژی خاص برای تجارت شما منطقی است یا نه

اکنون ، همانطور که تصور می کنید ، این روش تخمین کاملی از آنچه برای رسیدن به اهداف درآمد شما لازم است ، نیست.  بسیار بهتر است که درآمد و هزینه های ماهانه خود را به صورت تصادفی انتخاب کنید و امیدوار باشید که بازاریابی دیجیتال نتایج مورد نیاز شما را تولید کند.

 

بازاریابی دیجیتال در موبایل چه تفاوتی دارد؟

 

همانطور که احتمالاً می توانید تصور کنید ، بازاریابی دیجیتال در تلفن همراه با بازاریابی دیجیتال روی دسکتاپ بسیار متفاوت است. این روزها ، این تفاوت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تلفن های هوشمند اکنون وسیله اصلی مردم برای تعامل با اینترنت هستند.

با 60 درصد فعالیت اینترنت در دستگاه های تلفن همراه ، تغییر از دسکتاپ به تلفن همراه تأثیر بسزایی در بازاریابی دیجیتال داشته است. پست های کوتاهتر وبلاگ عملکرد بهتری نسبت به پست های طولانی وبلاگ در موبایل دارند .

 

صادقانه بگوییم ، در دنیای بازاریابی دیجیتال امروز ، باید تصور کنید مردم با بازاریابی شما در تلفن همراه روبرو می شوند و سپس استراتژی شما را در صورت لزوم بر روی دسکتاپ تنظیم میکنند.

علاوه بر بهینه سازی تبلیغات برای تلفن همراه ، مهم است که به سایت خود نیز فکر کنید. مطمئناً ، وب سایت شما ممکن است از نظر دسک تاپ زیبا به نظر برسد ، اما اگر پیمایش در تلفن همراه غیرممکن باشد ، در نهایت درصد قابل توجهی از ترافیک وب خود را از دست خواهید داد.

حداقل ، شما باید یک وب سایت سازگار با موبایل داشته باشید ، اما در حالت ایده آل ، نسخه موبایل سایت شما باید به طور خاص برای تسهیل یک تجربه بی دردسر تلفن همراه (نه فقط یک نسخه سازگار با موبایل) طراحی شود.

بیشتر تبلیغ کنندگان بدانند یا نه ، بازاریابی دیجیتال در درجه اول یک تجربه تلفن همراه است. خبر خوب این است که اگر شما در بازاریابی دیجیتال نسبتاً تازه کار هستید می توانید با ارائه تبلیغات جذاب مناسب موبایل شروع کنید و سپس در صورت لزوم با دسکتاپ نیز سازگار شوید.

 

نتیجه گیری

 

بازاریابی دیجیتال بازاریابی آینده است. علاوه بر تمام مزایایی که در این مقاله به آنها پرداخته ایم ، شما می توانید نتایج بازاریابی دیجیتال خود را با دقت باورنکردنی پیگیری کنید ، این بدان معناست که می توان فهمید که کدام استراتژی ها نتایج سودآوری دارند و کدام یک از آنها نیاز به کار و تلاش بیشتری خواهند داشت.

اگر این مقاله شما را متقاعد کرده است که به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید (یا باید دیجیتال مارکتینگ خود را ارتقا دهید) ، و می خواهید در شناسایی روش صحیح به شما کمک کند ، با ما در تماس باشید. ما دوست داریم که با بازاریابی دیجیتال به رشد مشاغل کمک کنیم.

آیا در این مقاله چیزی را فراموش کرده ایم؟ سوالات دیگری در مورد بازاریابی دیجیتال دارید؟ به من در کامنت ها اطلاع دهید!

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *